Práce a vzdělání

Berou cizinci práci českým pracovníkům?

pracovník
pixabay.com

Mnoho lidí si pokládá otázku, proč jsou najímáni na práci v České republice pracovníci ze zahraničí. Odpověď je vcelku jednoduchá. Nedostatečný počet lidí hledajících práci díky rekordně nízké nezaměstnanosti. Firmy pak řeší problém s podstavem svých pracovníků. Výsledkem této situace je jedna z nabízených variant, kterou je zaměstnávání cizinců.

Zaměstnávání cizinců

Pozice,  na které jsou cizinci přijímáni, byly, nabízí se říci, podřadné, avšak s tím souvisí výše zmíněný nedostatečný počet uchazečů o práci. Málo kdo z občanů ČR chce dělat kupříkladu výkopové či úklidové práce.  V minulosti tomu bylo tak, že se přijímali cizinci především na tyto práce, ale v dnešní době se setkáváme s cizinci na nejrůznějších pozicích ve všech sektorech.

Starším lidem, kteří byli zvyklí na manuální práci a setkávali se často s dělníky, kteří jim takzvaně brali práci, může skutečně přijít, že byli nahrazováni levnějšími pracovníky ze zahraničí. Jenže situace je taková, že i právě Češi vyjíždí za prací do zahraničí jako Německa, Rakouska, Norska, Dánska apod. kvůli vyššímu výdělku, a tak je pochopitelné, že touhle cestou se vydávají lidé i jiných národností.

Problém s nezaměstnaností

V České republice byla k 1.2. 2019 spočítána 2 procentní míra nezaměstnanosti, což je jedno z nejnižších čísel v historii naší země. I z tohoto pohledu jsou pak logické kroky, jimiž je právě přijímání cizinců. Zaplňování pozic na trhu práce se zabývá řada soukromých personálních agentur, které vám pomohou s celým procesem a poskytnou vám potřebné poradenství. Nicméně podporu nalezneme i ve státní správě například v celorepublikovém projektu Režim Ukrajina, na nímž se podílí Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo vnitra a Hospodářská komora ČR. Cílem je, aby zahraniční pracovníci, v tomto případě konkrétně Ukrajinci, pomáhali  zlepšovat hospodářskou situaci společností v ČR.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top