Před přibližně přišel půl rokem přišel jeden z největších dopadů, které jsou spojeny se zbytky koronavirové krize a zároveň s válkou na Ukrajině. A to bylo výrazné zdražování paliv. Zatím co na začátku konfliktu se drželo v únosných mezích, tak se postupem času začala situace zlepšovat.
Aktuálně je to dokonce na takové úrovni, kdy se cena paliv vrací pomalu, ale stabilně zpátky do původních kolejí. Stále je cena výrazně vyšší, ale prognózy zní mnohem lépe!
Klíčová informace hlavně pro firmy
Pro klasické domácnosti je zvýšení ceny paliv opravdu nepříjemné. Pokud se ale odrazí na částkách do jednoho tisíce korun na měsíc, tak se bavíme asi i o vysokém odhadu. Problém ale přichází u firem, které mají dlouhodobé smlouvy na dovoz zboží za striktní ceny. Přitom se ale nádrže na naftu na firmách plní stále dražším a dražším palivem. V objemu stovek tisíc kilometrů, které takové firmy projedou měsíčně, tak může být i halířová změna něčím, co rozhodně firmy pocítí.
Proč jde cena tak pomalu dolů?
Když se podíváme na ropný trh, tak zjistíme, že cena ropy jako taková je konečně na normální hladině. Proč je ale současná cena pořád vyšší, než byla? Důvodem je hlavně to, že samotná cena ropného produktu z trhu určuje jenom přibližně patnáct procent celkové ceny paliva. A to je důvodem, proč cena paliv u konečných prodejců nepadá tak rychle.
Připravte se na další snížení cen
Jenže situace, která se stabilizuje postupně jak na poli paliv, tak dokonce i energií, bude stát i za postupným snižováním cen. Měli bychom očekávat, že by se mohla v horizontu půl roku vrátit cena základních paliv opět na jednu z nejlepších úrovní. Otázkou ale zůstávají další kritéria, která při změně mohou celý proces zlevňování výrazně zpomalit a tím pádem posunout i predikce.