Nezařazené

Co by měla obsahovat nájemní smlouva

zdroj: pixabay.com

Co by měla obsahovat nájemní smlouva a co naopak ne, ačkoli je to nepsaným pravidlem? Co vše od protistrany požadovat a co už nejste povinni podepsat?

Doba, na jakou smlouvu sjednáváte.

Doba, na jakou je smlouva sjednána, tedy na jak dlouho máte s jistotou bydlení pronajato, je jednou z nejdůležitějších otázek. Ujasněte si, jak dlouho máte představu, že v bytě zůstanete, zda jste student hledající byt na jeden semestr nebo pár s dětmi hledající domov na delší dobu.

Pokud by tato informace ve smlouvě nebyla uvedena, bude se automaticky počítat s tím, že máte byt pronajat na dobu neurčitou. Tahle varianta je nevýhodná především pro toho, kdo bydlení pronajímá. Pokud se totiž nedohodnete předem, může vám nájem vypovědět jen v případech, kdy mu to umožňuje zákon. Pokud se dostanete do podobné situace a nebudete si jisti, doporučuji se obrátit na právního poradce. Z těchto důvodů je smlouva podepisována vždy na konkrétní období, nejčastěji na délku jednoho roku. Následně je prodlužována podle potřeby samostatnými dodatky k nájemní smlouvě.

Pokud má však bydlení, které si chce pronajmout, na starost firma, jejíž náplní práce je správa bytů a domů, zpravidla bude jednání mnohem serióznější a podpis smlouvy proběhne bez větších komplikací.

Jak je to s placením nájmu.

Stejně jako doba, na kterou si bydlení pronajímáte, je podstatné ve smlouvě uvést výši nájemného a upřesnit veškeré poplatky a kauce, které se k tomu pojí, aby nedošlo později k nedorozuměním kvůli něčemu, na co se při podpisu zapomnělo.

Mělo by být uvedeno, do kdy je potřeba zaplatit nájemné na daný měsíc (většinou to bývá předchozí měsíc) a do kolikátého je částka splatná. Pokud by však přece jen bylo ve smlouvě něco opomenuto, lze se obrátit přímo na zákony, které tohle ošetřují. 

Práva a povinnosti

Stalo se zvykem zakazovat prostřednictvím nájemní smlouvy chování zvířat. Podle zákonu však zvíře mít můžete a pronajímatel nemá právo vám to zakázat. Problém může nastat ve chvíli, kdy budete chtít prodloužit nájemní smlouvu.

Dalším častým problémem bývá přihlášení trvalého bydliště. I když mají někteří pronajímatelé snahu vám to ve smlouvě zakázat, přílišný význam to pro vás mít nebude. Na ohlašovně totiž stačí předložit nájemní smlouvu a podle zákona se přihlásit můžete.

Body ve smlouvě, na které si dát pozor, budou pro každého individuální, proto bude nejvíce záležet na té které konkrétní smlouvě.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top