Domov

Jak vybrat akvarijní substráty a písky do akvária?

Tak jako se staví dům od základu, tak začínáme v akváriu položením dna. Akvarijní podloží nám nejen zkrášlí akvárium jako takové, ale může našim rostlinám v akváriu také dobře posloužit. Jak na něj? Více v článku.

Dříve byla volba jednoduchá – akvaristé používali tzv. štěrk, u kterého si zvolili jen zrnitost. Dnes jsme už postoupili dál a je možno si vybrat ze tří základních podloží. Je to již zmiňovaný křemičitý písek, jílové pálené substráty bez živin a jako poslední jsou sušené jílové substráty, ovšem s živinami. 

Teď si ve zkratce vysvětlíme, k čemu nám to které podloží v akváriu slouží.

Křemičitý písek

Jestliže na dno akvária použijeme křemičitý písek, nemůžeme očekávat, že nám zasazené rostlinky budou pěkně prospívat. Určitě dokáží růst i v písku, ale jejich objem a vzhled nikdy nedosáhne takových kvalit, jelikož jak známo, rostlinky nám přijímají živiny kořenovým systémem.

Jistě, takový písek nám pomůže ukotvit rostlinky v akváriu, ovšem víc od toho nemůžeme očekávat.

Při použití písku na dno akvária musíme počítat s tím, že nejlépe pak bude hnojit rostliny každý den kapalným hnojivem.  

Jílové pálené substráty bez živin

Jak již podle názvu patrno, jedná se o jíl, který byl vypálen. Jestliže je vaším cílem v akváriu pěstovat i rostlinky, tak je vám určitě jasné, že takové rostlince se bude určitě lépe dařit v  jílu. Důvodem vypálení jílu je získat určitou konzistenci, čímž nedochází k znečišťování vody a drolení. 

Velkou předností takového substrátu v akváriu je jeho pórovitost, která umožní tzv. užitečným bakteriím se v něm usadit. Tím pomůžeme přirozené biofiltraci akvária. Velkou výhodou je také fakt, že takový substrát dokáže na sebe navázat aplikované hnojiva a tím se lépe dostanou ke kořenovému systému rostlin v akváriu. 

Co se týká vzhledu v akváriu, tak jílové substráty mají přírodní vzhled, ovšem těžce se vytváří členitý terén v akváriu. 

Sušené jílové substráty

Tyto substráty jsou sušené a prodávají se formou malých kuliček. Jsou vytvořeny z úrodné půdy. Je to v podstatě kompost, který jak víme obsahuje mnoho živin. A opět tím, že byl sušen, nám nebude špinit vodu a bude kompaktní. Výhodou substrátů je také to, že změkčují vodu a snižují pH vody

Avšak musíme také zmínit nevýhodu. Jelikož je substrát tvořen z úrodné hlíny, tak obsahuje organické zbytky (humus) a tím dochází k uvolňování dusíkatých látek, které jsou v akváriu nežádoucí. Rostlinky můžeme zasadit ihned ovšem rybky můžeme vpustit až po třech týdnech.

Na závěr ještě musíme zmínit, že existují tzv. zásobní substráty, které se umísťují na dno akvária a slouží nám k postupnému uvolňování hnojiv. Na zásobní substrát ještě použijeme křemičitý písek nebo již uvedený pálený jíl.

Takže když si to na závěr shrneme, tak kvalitní substrát nám pomůže k dokonalému vzhledu našeho akvária. Je nutné udržovat ho v čistotě a bohatého na živiny. Tím dosáhneme křišťálově čisté vody a bujného vzrůstu rostlin.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top