Domov

Kupujete byt? Před podepsáním smlouvy si vše pečlivě pročtěte!

Zdroj: pixabay.com

Podpis kupní smlouvy od bytu, po kterém jste možná delší dobu toužili, je bezesporu velmi důležitý okamžik. A to hned z několika důvodů. Nejenže tím pro vás startuje úplně nová etapa života, ale zároveň před vámi stojí důležitý úkol – ještě než na závěr všech kupních dokumentů vystihnete svou kuří nožku, měli byste si celou smlouvu důkladně projít.

Kontrola kupní ceny a způsob její úhrady

Jedna z prvních věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je kupní cena a způsob, kterým by měla být uhrazena. V tomto případě nestačí, je-li ve smlouvě uvedena pouze holá částka. Mělo by zde být zmíněno, jaká je výše rezervační zálohy, jakou část budete hradit ze svých vlastních zdrojů a jaká část bude uhrazena hypotečním úvěrem a pozor i na případ, kdy kupujete již vybavený byt – v takovém případě by částka měla být uvedena zvlášť.

Prodávající a kupující

Již v samotné hlavičce kupní smlouvy jsou další pro vás velmi důležité údaje – prodávající a kupující. Zde si dejte záležet na kontrole a pravdivosti všech údajů. Prodávajícího si zpravidla ověřuje realitní kancelář, ale ne vždy je tohle pravidlo podmínkou. Pokud byt kupujete bez realitní kanceláře, je vaše obezřetnost rozhodně na místě.

Předmět prodeje

I když vy samozřejmě přesně více, to kupujete, musí to být jasně napsané i v kupní smlouvě. Zde by mělo být uvedeno, o jakou nemovitost se jedná. Pozor i na prohlášení prodávajícího, který se musí zaručit, že je nemovitost bezzávadná – tedy žádné dluhy, exekuce, zástavní právo ani cokoli jiného. Pakliže tohle prohlášení v kupní smlouvě neobjevíte, rozhodně ji nepodepisujte a trvejte na dopsání těchto údajů.

Sankce a možnost odstoupení

V kupní smlouvě by se mělo myslet i na horší scénáře, protože stát se může cokoli. Pro bezpečnost vaši i bezpečnost prodejce je proto potřeba, aby kupní smlouva obsahovala všechny možné varianty, které by mohly nastat. Určete si výši sankce za nedodržení podmínek a to z obou stran, samozřejmě. Pozor i na variantu, kdy by například katastr zamítl návrh na vklad – i na to by mělo být ve smlouvě pamatováno.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top