Rodina

Proč stále více pacientů vyhledává domácí zdravotní péči?

Možná se ptáte, proč je v současné době domácí zdravotní péče tak populární a proč mají specializované agentury v péči stále více pacientů. Také jsme si tohoto fenoménu všimli a maličko zapátrali, proč se důležitost domácí zdravotní péče neustále zvyšuje. Důvodů je hned několik. Stále zvyšující se věk seniorů a potřeba o ně pečovat nejen v nemocničních či specializovaných zařízeních. Za hlavním nárůstem ale stojí zejména zkvalitňování služeb a také rozšiřující se nabídka služeb včetně intenzivní péče. Také pandemie koronaviru paradoxně přispěla k tomu, že se lidé více zaměřili na své zdraví a je pro ně možnost stonat doma příjemnou alternativou klasické nemocniční péče.

Kdy lékaři doporučují domácí zdravotní péči?

Domácí zdravotní péče samozřejmě není pro všechny pacienty. Je zde celá řada kritérií, ale ta hlavní jsou, že pacient musí být ve stabilizovaném stavu a nevyžadovat nepřetržitou nemocniční péči. Tento způsob léčby navrhuje a předepisuje ošetřující lékař pacienta. Je nejlépe obeznámen s aktuálním zdravotním stavem pacienta a dokáže tak posoudit, zda je domácí zdravotní péče pro pacienta prospěšná. Již mnoho vědeckých studií jasně prokázalo pozitivní vliv domácí zdravotní péče nejen na fyzickou, ale i na psychickou pohodu pacientů. Protože pacient pobývá doma, minimalizuje se i riziko nemocničních infekcí. Na druhé straně se uvolňují lůžka v nemocnicích pro pacienty s vážnějšími či akutními stavy.

Aby mohly být v rámci domácí zdravotní péče poskytovány i velmi náročné úkony intenzivní péče, jsou pod záštitou zdravotních pojišťoven realizovány pilotní projekty. V pohodlí domova tak díky domácí umělé plicní ventilaci mohou zůstávat ventilovaní pacienti a obdobně pacienti závislí na dialyzačních jednotkách zase využívají možností domácí hemodialýzy.

Absolutní špičkou mezi poskytovateli klasické i intenzivní péče v České republice je agentura ProCare Medical. Působí v osmi krajích a nabízí veškeré služby včetně převozu plně vybavenými sanitkami. Po dohodě se zdravotní pojišťovnou pacienta jsou schopni zajistit domácí zdravotní péči na celém území ČR. Jejich cílem je, aby co nejvíce stabilizovaných pacientů mohlo stonat doma, proto si zakládají na profesionálních zdravotních službách a lidském přístupu. Poskytují i již zmíněnou domácí umělou plicní ventilaci, domácí hemodialýzu, domácí fyzioterapii i parenterální výživu. Mnoha lidem tak umožňují plnohodnotněji trávit svůj čas, i když zrovna řeší nějakou indispozici, která ještě před pár lety vyžadovala dlouhodobou hospitalizaci.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top