Zdravi a sport

Trápí vás pocity dušnosti? Tohle mohou být příčiny!

zdroj: pixabay.com

Ačkoli dušnost jako taková není považována za nemoc, určitě se shodneme na tom, že nás dokáže nejen nepříjemně zaskočit, ale i hodně potrápit. S pocity dušnosti, které lidé často formulují jako skutečnost, že „nevychází s dechem“, se minimálně jedenkrát za život potká snad každý z nás. Měli byste vědět, že dušnost je zpravidla projevem nějaké nemoci, která sužuje vaše tělo a to se brání tím, že vás tzv. připraví o dech.

Jak se projevuje?

Dušnost se u každého z nás může projevit trochu jinak. Někdo pociťuje obtíže při nádechu, jinému se zase hůře a těžce vydechuje. Objevit se může náhle, stejně tak se ale může postupně zhoršovat a tzv, gradovat. Pokud vás přepadne dušnost, začnete mít pocit, že se nemůžete nadechnout, ztěžkne vám hrudník a bude vám připadat jako obrovský kámen, jež vám leží na hrudi, někdy můžete, ale nemusíte dýchat zrychleně a objevit se může i tzv. pocit knedlíku v krku.

Co může za pocity dušnosti?

Příčin může být hned několik a u každého může pocity dušnosti vyvolat něco trochu jiného. Někdy se objeví jako důsledek astmatického záchvatu, jindy zase doprovází vdechnutí cizího předmětu do plic, což se stává především v případě malých dětí, které vdechnou něco, co by neměly. Dušnost však může doprovázet i onemocnění plic, které může být způsobené i kouřením.

Jak se jí zbavit?

V případě vdechnutí cizího tělesa je na místě podat první pomoc. Jedná-li se o dlouhodobější pocity dušnosti, pak by se měl člověk zamyslet nad svým životním stylem, omezit kouření nebo přejít na méně škodlivé elektronické cigarety, pokud si je vědom toho, že vlivem závislosti nedokáže s kouřením přestat úplně. Zpravidla jsou na pocity dušnosti lékařem předepisovány léky na rozšíření průdušek a celkové podpoření dechového systému.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top