S blížícím se jarem dostává spousta lidí chuť také konečně začít sportovat. Venkovní sporty jako je běh, jogging a spousta podobných se totiž v zimě dělá dost obtížně, a tak se k nim uchylují jen celoživotní sportovci, nebo ti co si hlídají formu z naběhaných kilometrů během léta. S tím se ale pojí také výběr kvalitní sportovní obuvi. Podle čeho bys měla vybírat?
Běžecká obuv má tvrdou a měkkou variantu, tušíte proč?
Pokud jste už někdy prohlíželi opravdu velký sortiment sportovní obuvi, tak tušíte že se liší ve spousta vlastností. Tím snad největším rozdílem mezi jednotlivými druhy obuvi je tvrdost podrážky. Konkrétně běžecká obuv se schválně vyrábí ve variante tvrdé nebo měkké podrážky. Má to své opodstatnění.
Pokud totiž koupíte tvrdou obuv, tak kupujete obuv pro závodní využití. Díky tvrdšímu spodku je mnohem lepší odraz od podložky a vy tak při běhu neztrácíte energii v odrazu. Běháte o to rychleji a obuv je proto vhodná na závody jako takové. Nevýhodou ale je, že tvrdší podrážka tlačí na chodidlo a klenbu. Tím pádem jsou nohy více namáhány a mohou po čase i bolet.
Dámská sportovní obuv s měkkou podrážkou je ideální na rekreaci
Na druhé straně rovnice pak leží měkká obuv. Dámská sportovní obuv s měkkou podrážkou se často nazývá jako tréninková, protože pro tréninky vyloženě modelovaná je. Jde o to, že měkká podrážka absorbuje mnohem větší procento nárazů do chodidla a vás tak nemohou bolet nohy ani zdaleka tak jako z běžeckých.
Zároveň v obuvi vydržíte mnohem více kilometrů aktivity, což je základ pro sezonní trénink na závody. Nevýhodou pochopitelně je to, že se v měkké podrážce ztrácí část energie z vašeho odrazu a můžete proto při měření běhat nepatrně menší časy, než jste zvyklá ze závodů. To vše je ale na úkor velkého pohodlí a bezbolestného denního tréninku.