Domov

Výhody a nevýhody bydlení v nebytovém prostoru

plán
pixabay.com

Když si prohlížíte nabídky bytů, mohou se mezi nimi vyskytnout některé s poměrně výrazně nižší cenou. Většinou jde o nebytové prostory, které nebyly zkolaudovány jako bytové jednotky. Co z toho plyne za výhody a nevýhody?

Výhody bydlení v nebytovém prostoru

Výhody plynou převážně z konkrétně dobře řešených nebytových prostorů. Může jít například o levnější a snáze dostupné bydlení na prestižní adrese v centru města, případně o zajímavě a atypicky řešenou jednotku.

Na trhu tak naleznete celou řadu velmi zajímavých nebytových prostorů, které své potencionální majitele či nájemce zaujmou jedinečným řešením interiéru v přijatelném poměru s jejich cenou.

A jaké jsou nevýhody?

Vzhledem k tomu, že jsou ceny za ateliéry vedené jako nebytové prostory o něco nižší, může se nabízet jejich koupě za účelem investice. To však nemusí být příliš dobrý nápad, protože vývoj cen není shodný s cenami klasických bytů. Když ceny bytů stoupají, mohou ceny nebytových prostorů výrazně stagnovat či dokonce klesat.

Je také potřeba počítat s tím, že na nebytové prostory se v rámci DPH vztahuje daňová sazba 21 %, což je rozdíl v porovnání v 15 % u klasických bytů. V případě, že chcete pořízení této nemovitosti financovat hypotečním úvěrem, zjistěte si, jestli je to v onom konkrétním případě vůbec možné. Většina bank totiž ateliér nepovažuje za dostatečnou zástavu a požadují ručení jiným majetkem.

Jistá úskalí mohou plynout také ze sníženého komfortu, protože zde existuje vždy nějaká překážka nesplňující hygienické normy, proč nemůže být daná jednotka schválena jako bytová. Vždy je tedy nutné postupovat obezřetně, důkladně prověřit konkrétní ateliér a realisticky zhodnotit, zda jsou všechny nevýhody pro vás přijatelné.

Raději hledejte klasický byt

Pro větší jistotu a hlavně v případě, že si chcete na daném místě přihlásit trvalé bydliště, hledejte řádně zkolaudované bytové jednotky. Výkup nemovitostí Praha nabízí dostatek možností, jak si sehnat to pravé bydlení v různých lokalitách.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top