Domov

3 tipy jak vyčistit zlato

zdroj: pixabay.com

Máte doma zašlé zlato, které nemáte čas odnést na vyčištění, ale přitom byste ho rádi nosili? Vyčistit zlato si můžete i sami doma. Prozradím vám pár triků.

Tekuté roztoky a vata

Jednou z možností, jak zlato efektivně vyčistit, je pořídit si tekutý roztok. Tato metoda se svou účinností vyrovná ultrazvukovému čištění. Roztoky se dají koupit v některých zlatnictvích, ale seženete je i v lépe vybavených drogeriích a jejich cena není nijak vysoká. Roztoky však nejsou vhodné pro některé typy šperků, které mají například nějaké zdobení. Na druhou stranu jejich výhoda spočívá v tom, že se dostanou do všech záhybů šperku.

Další z věcí, kterou si můžete koupit, a není drahá, jsou speciální vaty. Lze je většinou použít i na stříbro. Vaty jsou napuštěny speciální chemikálií, která odstraňuje veškeré nečistoty a mastnotu.

Ultrazvuková čistička

Další možnost představují ultrazvukové čističky. Dříve jste je mohli najít spíše u zlatníků nebo v optice, ale dnes se prodávají i malé přístroje, vhodné k tomu, abyste je měli doma. Ideálně vyčistí právě zlaté šperky nebo třeba brýle. Její pořízení je však finančně nákladnější než roztok a aby se vám skutečně vyplatila, je potřeba používat ji častěji. Vyplatí se třeba v případě, pokud někdo z vašich blízkých nosí zlaté šperky nebo brýle a čistička by tak měla využití pro širší okruh lidí.

Babské rady

Na konec jsem si nechala babské rady. I naše babičky nosily zlato a to v době, kdy neexistovaly tekuté roztoky ani ultrazvukové čističky. Musely si tak vystačit s vlastními metodami.

První z možností je zlato povařit v kovovém hrnci s běžným saponátem. Pro zvýšení účinku můžete přidat lžíci kuchyňské sody. Šperk stačí nechat ve vřící vodě jen chvíli a následně ho doleštit kouskem bavlněného hadříku.

Známější metodou je použití popele. Popel je ve své podstatě slabá žíravina, proto není dobré se ho nadýchat. Běžně s ním pracují třeba keramici, kteří z popele vyrábí glazury a i oni mají ochranné masky nebo pracují venku, aby se jemných částeček nenadýchali. Pro vyčištění zlata naberte trochu popelu na mokrý hadřík a zlato jím opatrně vyleštěte. Pokud je šperk složitější a nedostali byste se do všech záhybů, smíchejte popel s vodou a vytvořte řidší kaši. Šperk do něj přes noc namočte.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top