Šperky jsou neodmyslitelnou součástí lidské kultury a dodnes patří mezi nejvyhledávanější doplňky každodenního módního života. Dříve ukazovali společenskou kastu a postavení a dnes díky své dostupnosti mnohem víc mluví především o zobrazení módního stylu. Dnes vám představíme nejpoužívanější i originální šperkařské materiály.
Bez cenných kovů šperky zkrátka neexistují
I když není každý zrovna jejich velkým zastáncem, tak jsou dva základní cenné kovy součástí naprosté většiny prodávaných a nabízených šperků. Jedná se především o zlato a stříbro, které mimo šperkařství plní ohromnou roli také například v technologiích a elektrotechnice. Ve špercích poznáme jejich podíl díky takzvané puncovní značce. Punc značí ryzost použitého materiálu a vždy se páruje s tím konkrétním materiál, na kterým je vyražen. Ryzost se pak měří v karátech.
Důležité je ale říct, že jen málokdy se potkáme s puncem, který značí stoprocentní ryzost použité cenné suroviny. Důvod je k tomu jednoduchý. Jak zlato, tak i stříbro mají vedle výtečných optických a fyzikálních vlastností také tu vlastnost, že jsou velice pružné a plastické. Jakýkoliv šperk, který by byl vyrobený z těchto drahých kovů v čisté variantě by byl velice náchylný na poškození.
Zajímavé materiály i cenné drahokamy
Se zmíněnými cennými kovy se potkáme většinou u základních komponentů. Tedy u řetízků, přívěsků, prstýnků a podobně. Pokud do nich chceme ale vnést více života a lesku, nebo se jedná o individuální šperky jako například pánské náramky na ruku, tak se dostáváme k mnohem raritnějším materiálům. Přírodní i syntetické minerály jsou zde tradičními zástupci a mimo nich určitě potkáme i mnohé jiné, velice zajímavé kusy jako mohou být různé perly či jiné přírodní látky. Oblíbenou součástí nebo hlavní stavbou takových šperků bývá i sofistikovaná kůže nebo odrůdy dřeva.