Milujete běhání a neumíte si představit, že byste se této oblíbené aktivity měli vzdát teď v zimě, kdy počasí není zrovna nepřívětivější? Máme pro vás dobrou zprávu: ničeho se vzdávat nemusíte, protože běhat můžete i v zimě! Chce to jen znát správná pravidla, díky kterým si budete moci kdykoli zaběhat a neriskovat přitom, že skončíte doma s horečkou a chřipkou.
Pokud není šílený mínus, můžete vesele běhat
Podle odborníků je počasí ideální pro běh do té chvíle, kdy hodnoty na teploměru nějak šíleně neklesnou a venku nebude třeba – 20 °C. Do té doby můžete venku s klidným svědomím běhat, jen je zapotřebí se na tento účel patřičně připravit a náležitě vybavit. Základem tedy je pořídit si kvalitní sportovní vybavení, kdy máme na mysli především funkční oblečení. To by mělo být dostatečně kvalitní, aby vám dokázalo zajistit pohodlí.
Vrstvy oblékání pro běhání v zimě
Pokud chcete běhat v zimě, měli byste znát způsob oblékání. Oblečení na sportování v zimě má hned několik vrstev. První vrstvu by mělo tvořit funkční tričko s dlouhým rukávem a rolákem. Druhá vrstva by měla být tvořena teplou funkční mikinou. Jako třetí vrstva poslouží běžecká bunda, kdy záleží na aktuálním počasí – pak se rozhodnete, jestli postačí větrovka, nebo jestli je vzhledem k počasí potřeba sáhnout po něčem teplejším. Poslední čtvrtou vrstvu pak tvoří funkční tričko bez rukávů, tahle vrstva je ale často označována jako nultá a používá se pouze v případě, kdy je venku více jak – 15 °C.
Na co si dát při běhání v zimě pozor?
Na závěr ještě pár rad, na co si dát pozor, pokud chcete běhat v zimě. Základem je tedy oblečení, to už jsme si řekli. Dále je potřeba vědět, že čím rychleji se chystáte běžet, tím méně oblečení potřebujete. Nezapomínejte s sebou nosit pití, pitný režim je potřeba dodržovat i v zimě.