Volný čas

Daň z prodeje nemovitosti: kdy ji nemusíte platit?

zdroj: pixabay.com

Rozhodli jste se prodat nemovitost, ale děsíte se, že budete muset platit vysokou daň z jejího prodeje? Není se čemu divit, zpravidla to nejsou malé částky. Peníze z prodeje nemovitosti jsou logicky vaším příjmem, z čehož plyne, že jste povinni zaplatit daň z příjmů. Ne vždy je ale opravdu nutné daň z prodeje nemovitosti platit.

Budete osvobozeni od placení daně z příjmů?

Je několik případů, které vás mohou tzv. osvobodit od povinnosti platit daň z prodeje nemovitosti, kterou jste měli ve svém vlastnictví a kterou jste nevyužívali. O jaké případy jde? Pojďme se na to společně podívat!

Případ číslo jedna: vlastnili jste nemovitost déle nežli 5 let

První případ, ve kterém nebudete nuceni platit daň z prodeje nemovitosti, je tehdy, kdy budete nemovitost, kterou se rozhodnete prodat, mít ve svém vlastnictví delší dobu nežli 5 let. Tuto podmínku dále ještě upravuje výjimka, ve které hraje roli bydliště. Pokud tedy nemovitost vlastníte déle nežli 5 let, pak nebudete při jejím prodeji nuceni platit daň.

Případ číslo dva: koupíte si jiné bydlení

Druhým případem je pořízení jiného bydlení. Pakliže z peněz, které získáte prodejem dané nemovitosti, pořídíte do jednoho roku bydlení nové, pak i tehdy nebudete nuceni platit daň. Stačí, když peníze použijete na uspokojení svých bytových potřeb – a to klidně i přes realitní kancelář.

Případ číslo tři: získali jste nemovitost v dědictví

Do třetice všeho dobrého je zde případ, kdy nemovitost získáte v rámci dědictví. Je zde ale podmínka, ale zůstavitel, který byl vaším přímým příbuzným, danou nemovitost vlastnil již zmíněných 5 let. Zde tedy nevadí, že ji nebudete vlastnit vy sami, tudíž nemovitost můžete prodat klidně půl roku poté, co ji v rámci dědictví získáte.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top