Dražba nemovitosti je součástí exekučního řízení. Jedná se konkrétně o ten případ, kdy v rámci exekučního řízení dochází k obestavění nemovitosti. nemusí jít vyloženě jenom o nemovitost jako je byt, ale může jednoduše dojít také na podíly vlastnictví nebo firemní majetek.
Jedná se o jednu z těch nejnepříjemnějších situací, které se vás mohou v takovém případě dotýkat. A proč byste se měli vždy takové situaci za každou cenu vyhnout? To vám vysvětlíme v rámci dnešního článku.
Jak probíhá dražba nemovitostí?
Dražba nemovitostí je veřejnou záležitostí. Nemusí se jí tak nutně zúčastnit pouze firmy a státní instituce, ale víceméně kdokoliv, kdo na to má finanční prostředky. To je sice výhodné, protože je větší šance na delší dražbu a zároveň i rychlejší řešení situace, ale vychází z toho i jasné nevýhody.
Tou zásadní nevýhodou je ten problém, že se v dražbě povětšinou nedostanete ani zdaleka na podobnou cenu, jakou byste jinak měli v klasickém prodeji nemovitosti. To bohužel znamená, že je pro vás automaticky dražba nevýhodnou záležitostí. To je bohužel to nejhorší, co se může majiteli nemovitostí v problémech stát.
Existují ale možnosti, jak z toho vyjít důstojně
Naštěstí ale existují možnosti, jak se z takové situace dostat. Jednou z nich je umoření dluhu předtím, než dojde k samotné dražbě. To většinou nestihne osoba sama, ale mohou jí pomoci jiné společnosti. Typickým příkladem je výkup nemovitostí, který je možností, jak se dostat z takové šlamastiky.
To znamená, že tyto společnosti mohou vykoupit nemovitost předtím, než dojde k dražbě jako takové. V mnoha případech máte později možnost nemovitost odkoupit zpátky, nebo zůstat ubytováni jako nájemníci. Jenže zároveň dokáže taková situace předejít tomu, že přijdete o nemovitost za zlomek financí.
