Životopis je nedílnou součástí každé žádosti o zaměstnání. Pokud se chcete ucházet o volnou pracovní pozici, v drtivé většině případů budete vyzváni k tomu, abyste přiložili nebo zaslali svůj životopis. Mnoho lidí ale neví, jak životopis správně napsat, aby v sobě obsahoval vše, co potencionálního zaměstnavatele může zajímat, ale zároveň nesmí být přehnaně obsáhlý. Zkrátka je potřeba najít tzv. zlatou střední cestu. Jak tedy správně napsat životopis, který zaujme a pomůže vám k získání práce?
Buďte struční, ale jasní
Životopis není slohová práce. Neměli byste se v něm zbytečně rozepisovat, na druhou stranu ale nesmíte zapomenout na nic důležitého. Údaje v životopisu se píší v bodech, nepište je ve větách, ty by stejně nikdo nečetl. Životopis začínáte osobními údaji, kam patří:
- jméno a příjmení
- datum narození
- telefonní číslo
Co dál?
Další věc, kterou váš životopis musí obsahovat, je vzdělání. Vzdělání se píše od toho nejstaršího, po nejnovější. Pamatujte, že do životopisu, zkráceně pak Cv, se nepíše základní škola – platí u těch z vás, kteří mají vystudovanou minimálně střední školu. Pokud je někdo, kdo má dokončenou pouze základní školu, do životopisu ji napíše. U vzdělání se píše rok, kdy jste do školky chodili, nezapomeňte zde napsat název oboru a připište, jakou formou jste vzdělání dokončili – zda maturitou, nebo výučním listem atp.
Dovednosti, znalosti
V životopise, díky kterému si vás personální agentura nebo zaměstnavatel udělají obrázek, zmiňte i dovednosti a znalosti. Do této části CV patří jazykové znalosti, napište konkrétní jazyk, kterým se dorozumíte a připište, jestli jazyk ovládáte ústně i písemně. Do znalostí a dovedností se zapisují nejrůznější kurzy, zkrátka vše, co umíte a co byste mohli při práci využít.