Různé druhy drahokamů a minerálů, už dlouhodobě tvoří jednu z nejzákladnějších částí lidských šperků. Od té doby, co si lidé začali vyrábět první šperky ze zvířecích zubů, se začali zajímat o krásu nerostů.
To se nezměnilo dodnes a mnohdy jsou ty největší klenoty v první řadě ozdoby kvalitními kameny. Bohužel i tady se ale může stát, že byste mohli čas od času narazit na falešné kameny. Jak zjistit, že jsou falešné a jak se takové koupi popřípadě bránit? To vám řekneme na následujících řádcích.
Nenechejte se zviklat levnými cenami
Důležité je porovnání ceny a kvality šperku, který kupujete. Mnohdy se vám může stát, že nakupujete víceméně absolutně předražený šperk. Občas ale najdete i cenu, která vám přijde až směšná vůči tomu, z čeho je šperk tvořený.
Už jen z tohoto úhlu pohledu, byste nikdy neměli sázet jenom na nejmenší cenu. Tady se totiž razantně zvyšuje riziko, že kupujete ve šperku kámen nekvalitní nebo dokonce falešný. Mimo opracování a množství kamenů je tady určující jejich velikost. Od zrnka českého granátu, přes vltavíny až k diamantům, je pochopitelně větší velikost, také vyšší cenou. Nevěřte tak na zázračně levné dámské šperky a zároveň kvalitní kousky v jedné osobě.
Opravdu raritní kameny mívají certifikát pravosti
Většinou to platí především při koupi diamantů, které spadají do sorty kvalitních přírodních kousků. U nich totiž najdete ke každému jedinému šperku zároveň licencovaný certifikát pravosti. V něm se uvádí detailní informace o kameni, který máte ve svém šperku.
Mohou tady být například informace o nalezišti, datum nálezu originálního kamenu, a mimo jiné také jeho originální váha. S těmito informacemi se uvádí také detaily vedoucí k jeho opracování, od finální váhy, přes použitý brus, až po iniciále profesionála, který se o šperk stará.