Když jdete otevřít pračku s čerstvě vypraným prádlem, rozhodně máte jistá očekávání. Jedním z nich je i to, že bude prádlo krásně vonět. Co dělat v případě, že místo vůně se line z pračky zatuchlý zápach? A proč prádlo tak rychle zatuchne?
Důvodů, proč máte zatuchlé prádlo může být hned několik. Když chcete odhalit pravou příčinu a zatuchlý zápach odstranit, měli byste je vylučovat jednu po druhé.
- Prádlo zůstalo v pračce – to se čas od času stane každému, a možná vás překvapí, jak snadno. Zkrátka hodíte prádlo do pračky, vyperete a zapomenete ho tam. Intenzita zápachu se liší podle toho, jak dlouho prádlo v pračce zůstalo. Zbavit se tohoto zápachu je však velmi jednoduché, stačí ho znovu vyprat a všechno bude v pořádku.
- Dlouho zavřená pračka – to je další poměrně častá příčina zatuchlého prádla. Většinou se to stává v domácnostech, kde se často nepere. Tentokrát sice zvládnete prádlo z pračky vyndat, ale zavřete ji. Abyste zabránili budoucímu zápachu, nechte pračku otevřenou, aby mohla zevnitř pořádně vyschnout.
- Nízká teplota praní – praní na nízké teploty je ekologičtější a mnoho materiálů ani vysoké teploty neumožňuje. Nízká teplota praní je také poměrně častý důvod, proč prádlo zapáchá. Je to proto, že čisticí a prací prostředky se hůře rozpouští a vyplachují, kromě toho se mohou usazovat v pračce. Usazeniny se následně začnou uvolňovat a způsobují zápach. Šetřit při praní životní prostředí však můžete i jinak. Vyzkoušejte praní prádla v prádelnách nebo čistírnách. Tam se využívají velké pračky, do kterých se vejde mnohem více prádla než do pračky doma. Na praní se tedy v konečném důsledku využívá méně vody i pracího prostředku.
- Přeplněná pračka – spěcháte a chcete vyprat celý kufr z dovolené najednou? Nedělejte to, i kdyby všechno sedělo barevně. Když pračku přeplníte, prádlo by zatuchlo a vy byste ho museli prát znovu v menších dávkách. Neušetřili byste tak ani čas, ani náklady. Dejte prádlu možnost, aby se mohlo při praní volně pohybovat. Když je prádla v pračce moc, nedostane se k němu rovnoměrně prací prostředek, může se na některém prádle usadit. Prádlo se nevypere a zapáchá.
- Prací gely – gely na praní jsou hodně oblíbené, ale kvůli konzistenci často zanáší úzká místa v pračce, kde se pak tvoří zapáchající nánosy.
- Vodní kámen – vodní kámen může být kromě poruch zodpovědný i za nevábně páchnoucí prádlo. Když perete v tvrdé vodě a nepoužíváte změkčovač, může se vodní kámen usazovat na topné spirále. Ta pak nehřeje a ve studené vodě, jak už víte, se prádlo nevypere.
- Špatné sušení – prádlo po vyndání z pračky vonělo, ale po sušení už tomu tak není? V tom případě to nebude pračkou, ale špatným způsobem sušení. Prádlo je třeba sušit hned po vyprání a pokud možno rychle. V létě to nebývá problém, ale v zimě se vám bez sušičky může snadno stát, že prádlo zatuchne. Pokud používáte sušičku a oblečení přesto zapáchá, měli byste sušičku vyčistit.
- Chyba je v pračce – když vyloučíte všechny ostatní případy, bude problém pravděpodobně přímo v pračce. Buď je pračka jen zanesená a bude stačit, když ji vyčistíte sami, nebo je problém komplikovanější a vy budete muset zavolat opraváře. Mezi nejčastější poruchy praček, které způsobuje zatuchlé prádlo, patří rozbité čerpadlo, které nedostatečně vypouští špinavou vodu.
Co dělat se zatuchlým prádlem po vyprání?
Ať je příčina zatuchlého prádla kdekoliv, můžete se ho zbavit díky jednoduchým radám, které už hospodyňky používají po generace.
Praní v octu
Prádlo často zapáchá kvůli pracímu prášku, který se usazuje na vláknech oblečení. Usazený prášek na praní vytvoří „krustu“, kterou nevyperete ani při opakovaném praní. Levným, jednoduchým, a přesto účinným řešením, které používají i profesionální prádelny, je praní prádla v kyselé lázni. Lázeň naruší usazeniny, a ty se z prádla uvolní.
Kyselou lázeň připravíte z octa. Přidejte ho k prádlu bez ohledu na teplotu praní. Ocet odstraní usazeniny z mřížky prádla jak za studena, tak i za tepla. Ke kyselé lázni ale nepřidávejte prací prostředek – narušili byste reakci a nic by se nestalo. Poté můžete prádlo vyprat s běžnými prostředky na praní.
Kypřící prášek
Někdy se používá na odstranění zápachu kypřicí prášek do pečiva. S práškem do pečiva se pracuje stejně jako s klasickým práškem na praní. Naplňte pračku a přidejte prášek na praní do přihrádky, jak jste zvyklí. Poté přisypte kypřicí prášek do bubnu pračky – na jednu várku prádla stačí jeden sáček. Kypřicí prášek odstraní zatuchlý zápach z prádla, a navíc ho osvěží a rozjasní.
Soda
Jedlá soda dobře pohlcuje pachy, proto ji můžete využít k čištění. Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte přes noc, nebo alespoň několik hodin působit. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Pokud chcete účinek zesílit, klidně přidejte kypřicí prášek nebo ocet. Jen dávejte pozor, abyste sodu nepoužívali příliš často, je totiž poměrně agresivní a při častém používání může vlákna oblečení poškodit.