U malých pozemků se mohou stejně tak jako u kterýchkoliv jiných ukazovat problémy s nedostatkem užitkové vody na zalévání, údržbu a celou řadu dalších aktivit. Většinou se to v posledních letech děje v průběhu srpna a září, kdy je na vrcholu horké léto a zásoby vody tak mohou docházet i v mnohých studnách a vrtech.
A ačkoliv byl poslední rok naopak na vodu opravdu milostivý a tyto problémy nebyly, tak můžeme očekávat jejich návrat v příštích letech. Jaké ale máme ideální možnosti schraňování vody na menších pozemcích?
Pozemní nádrže jako dočasné řešení
Jedním z možných řešení jsou různě velké pozemní nádrže, které jsou vlastně i to nejjednodušší možné řešení. Většinou je lze sehnat velice levně a mají přitom objem ve stovkách litrů. Nevýhodou ale je, že vám budou na pozemku zabírat poměrně hodně místa.
To se může snoubit i s tím, že pro mnohé tak mohou být uprostřed estetického pozemku jako „pěst na oko“ a zároveň musíme počítat s tím, že v nich nebude voda rozhodně držet dobrou kondici po dlouhou dobu. Naopak by měla být voda mimo sluneční světlo a měla by být rychle využívaná.
Kvalitní nádrže na dešťovou vodu
Další možností jsou kvalitní nádrže na dešťovou vodu, které se umísťují přímo do podzemí. Na nich je zásadní výhodou doma uchovávání vody, samotná výdrž nádrží a pochopitelně také estetika. I pro menší pozemky přitom lze najít takové řešení, které bude dostatečně velké, a přitom nevyjde extra draze. Příkladem jsou nádrže na dešťovou vodu CLEARO, které patří mezi menší nádrže na trhu. S kapacitou přes jeden tisíc litrů ale přesto dokáží uchovávat opravdu slušné zásoby vody. Rozhodně u toho ale nezaberou zbytečné místo, které by pro malé pozemky jinak zabíraly průmyslové nádrže, kde se jejich kapacita počítá v celých tisících litrů.
