Domov

Kam vždycky zmizí táta, když zvoní Ježíšek?

pixabay.com

Ježíšek. Sedm písmen,  do kterých je  schováno část našeho dětství. Ta krásná část, kdy jsme věřili, že když budeme hodní, Ježíšek nám přinese, co si přejeme. A všichni jsme věděli, že i když jsme přeci jen občas zlobili, vždycky zase přišel. Byla to taková krásná jistota. Možná zrovna nekoukal, když jsme nedojedli maso u oběda, i když máma říkala, že bychom měli. Ale že by nekoukal pokaždé, když jsme zlobili, to asi není možné.  Občas nám sice bylo divné, kde Ježíšek bere ty dárky, jak to všechno stíhá a proč táta u stolu vždycky chybí, zrovna když zvoní zvoneček, ale jako bychom si to kouzlo chtěli uchovat co nejdéle, nějak jsme si to vždy obhájili.

Později, když už jsme věděli, že to máma a táta jsou ten Ježíšek, pořád měli Vánoce své kouzlo. Možná i právě proto, že jsme to věděli, že to ne Ježíšek, ale naše unavená máma ještě po nocích balí dárky. Hned poté, co je ve volných chvílích sháněla v přeplněných nákupních centrech. A že zatímco v době, kdy v našich očích měl Ježíšek vše zadarmo, máma s tátou si museli ledacos odříct, abychom pod vánočním stromečkem našli, o co jsme si napsali.  O nazdobených  mísách  s cukrovím a vyleštěných oknech,  které děti stejně neocení, ani nemluvím.  A to všechno dohromady, ta vůně cukroví a pomerančů,  vše je načančané, nazdobené, naklizené, ta láska, kterou cítíme z každého detailu vánoční výzdoby a z každého kousku cukroví, z každé mašličky na dárku, to jsou prostě Vánoce. A z neznámého důvodu, nebo spíš známého, se všichni na sebe usmívají.  Možná i na poště.

A pak přijde den D a Štědrý večer. Žádné dítě štědrovečerní večeři stejně nikdy nedojí, jak je nervózní. Všichni jsme nastrojení. Moje máma vždycky ještě trvala na tom, že se po večeři umyje nádobí, ať nenecháváme v kuchyni nepořádek. To bych skoro nazvala týráním dětí. Když je konečně vše hotovo a Ježíšek má každou chvíli zazvonit, táta zase musí do sklepa pro pivo nebo na záchod nebo prostě někam. A Ježíšek zvoní.  No samozřejmě to zase promeškal. Mrzí mě to za něj, tak snad příští rok to vyjde. Konečně se rozbalují dárky a děti se dočkaly. A pak se dočká i máma s tátou. Dostávají dárek. Ty rozzářený dětský oči, pro který to všechno za to stálo.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top