Ačkoliv jsou trapézy poměrně dost přehlíženou svalovou partií, tak jsou pro tělo velice důležité. Jedná se o stabilizační svalstvo, které je umístěné mezi rameny a krkem na obou stranách. Pokud jsou silné, tak míváme pevné postavení a kvalitní ochranu krční páteře.
V opačném případě ale mohou být zdrojem spousty problémů. Mimo toho mohou být likvidovány i celou řadou dalších vlivů. Které to jsou a jak s nimi bojovat? Pomůžeme vám s tím!
Vliv může mít nekvalitní spánek
Jedním z nejčastějších důvodů je nekvalitní spánek. Respektive ani ne spánek jako takový, jako spíše nekvalitní prostředí, ve kterém spíme. Měli bychom se podívat na kvalitu matrací i polštářů, protože ty především určují kvalitu našeho spánku. Mýtus o tom, že jde o vysokou investici je tady hloupost, protože se dají najít i levné, především pak české matrace, které nabídnou skvělou kvalitu, a přitom i dostupnou cenu.
Nedostatek tréninku a svěšená ramena
Velice často bývají tyto problémy spojeny především s tím, že jsou trapézy jednoduše slabé a ramena ve špatné pozici. Pokud si prohlédneme člověka se zdravým držením těla, tak by měl mít vždy zboku v jedné rovině kolenní, kyčelní a ramenní kloub. V pohledu zepředu či zezadu by poté měl mít ze zásady naznačený tvar písmene T, pokud byste se podívali na ramena a střed hlavy.
Pokud to tak není, tak může jít o špatné držení těla vlivem špatné životosprávy. V mnoha případech může jít jenom o špatný návyk a podobné držení těla je spíše zlozvykem než čímkoliv jiným. V opačném případě ale jde vyloženě o slabší svalstvo. Na posílení ramenních svalů nebo trapéz přitom existuje celá řada cviků, které jsou fyzicky nenáročné, a přitom je můžete provozovat i doma, protože na ně jsou naprosto minimální požadavky, co se vybavení týče.