Dámské šperky jsou exklusivní záležitostí, kterou můžeme zakoupit ve velkém cenovém rozsahu. Ať už ale kupujeme opravdu ty nejluxusnější kousky za desítky tisíc korun, nebo nejběžnější možné šperky, tak je šance, že narazíme na nekvalitní výrobu.
Pokud se dostane takový šperk do rukou profesionálnímu šperkaři, tak okamžitě zjistí, že něco není v pořádku. Jenže takového člověka nemusíme mít vždy po ruce. Existují ale jednoduché způsoby, jak kvalitu šperku ocenit i samostatně.
Značení šperků pomocí puncu
Puncovní značka je povinnou součástí kvalitních šperků. Jedná se o číselné označení, které už jenom kvůli zachování estetiky šperku bývá opravdu malé a skryté v oblastech, jako je třeba jeho zapínání. Punc jako takový přitom značí ryzost použitého drahého kovu a standardně má vzhled číslice / 1000. Čím vyšší je číslo před tisícovou hodnotou, tím ryzejší je použitý drahý kov. Tisíc pak značí víceméně jedničku neboli celek.
Nejvyšší používaný punc je ale 999/1000, protože zcela ryzí kovy by nebyly odolné a docházelo by k poškozování šperku. Proto tak i nižší hodnoty, jako je třeba 750/1000 nemusí nutně značit nekvalitní šperk, ale pouze šperk s příměsemi, které jsou hlavně použity pro zpevnění jeho struktury.
Časté certifikáty pravosti
Jenže dámské šperky nejsou jenom o drahých kovech. Stejně tak mohou být také o komponentech, hlavně pak drahokamech, které se do nich vsazují. U levnějších šperků to není pravidlem, ale pokud kupujete exklusivní šperk, tak bývá velice často ke vsazenému kameni i certifikát pravosti s lokalitou a typem brusu.
V detailu se skrývá největší problém
Poslední odstavec se bude věnovat tomu, s čím mají vlastně padělatelé největší problém všeobecně. A to je hlídání detailů. Pokud v detailech šperk vykazuje chyby, pak je důvod pochybovat o kvalitě jeho zpracování.
