Šperky jsou snad tou nejkrásnější ozdobou, kterou na sobě může žena mít. Jenže zároveň jsou mnohdy i velice citlivé na okolní vjemy a mohou být rychle porušeny jak přímým fyzickým vlivem. Tak i různými věcmi jako je vlhkost, přímé sluneční světlo nebo kyselé prostředí. Jak se tedy starat o šperky, tak aby byly v co nejlepší kondici?
Pravidelně čistěte od prachu a nečistot
Prach a nečistoty jsou pro šperky problémem číslo jedna. Na tom se musíme shodnout se vší jistotou. Občas se to nezdá, ale i lehčí prach může být například křemičitého původu, z čehož pramení, že má dostatečnou tvrdost pro narušení drahých kovů. Pak stačí, aby se v tomto prachu omílal a časem si budete moci všimnout nepříjemných škrábanců a malých vad, které se přirozené vytvoří právě kontaktem s prachem. Prach by se měl zpravidla čistit pomocí anti-prachových a statických kapesníčků, které na sebe nečistoty zachytí a nedřou je po povrchu.
Ultrazvukové čističky napomohou s odolnou špínou
Pokud se dostane na šperk odolná špína, tak spousta lidí sáhne k manuálnímu čištění. To sice může dopadnout dobře, ale přirozeně riskujete poškození materiálu. Právě proto si v posledních letech získaly ultrazvukové čističky velkou oblibu také u šperkařů. Speciální roztok určení pro konkrétní kov se pouze vlije do nerezové vany a potom se do roztoku s vlnami vkládá předmět. Ten je pečlivě a zcela bezkontaktně očištěný od špíny.
Saténové sáčky nejsou jen reklama ze zlatnictví
Saténové sáčky používají mnohá zlatnictví a většina lidí do nich pak šperky nevrátí. Pro uchovávání jsou ale saténové sáčky a krabičky jediným rozumným prostředím, kde nehrozí poškození. Mnohdy opravdu stačí jen málo, klepnutí, nebo zmáčknutí a citlivější komponenty se mohou deformovat nebo dokonce oddělit od šperku. Na skladování tedy berte ten nejvyšší zřetel.