Kdykoliv se začne řešit přísun pracovní síly z jiných regionů nebo dokonce zemí, tak je první vyvolanou kontroverzí právě omezení pracovních míst pro místní rezidenty. Existují však zcela specifické vládní projekty, které mají za úkol přivést do České republiky pracovníky na špatně obsazené pozice. Těmito špatně obsazenými pozicemi jsou bezesporu v naprosté většině veškeré manuálně řemeslné práce. Stárnoucí generace s dostatkem řemeslníků je na ústupu a je potřeba včas řešit nastávající krizi v oblasti manuálních pracovníků.
Zájem o řemesla v České republice klesá
Rok od roku se neustále eviduje úbytek uchazečů o výuční obory tradičních manuálních řemesel. Podle průzkumu trhu je více, než 80% aktivních řemeslníků ve společnosti i na volné noze za hranicí 35 let. To se do budoucnosti rozhodně jeví jako zásadní problém, protože i přes množící se automatizaci výroby jsou neustále velké počty neobsazených řemeslných pracovních pozic. Otázkou je, zdali je hlavním důvodem mnohdy neatraktivní finanční ohodnocení. V hraničních oblastech německy mluvících zemí je odsun řemeslníků umocněný o zcela odlišné platové i sociální podmínky za stejnou práci.
Jedním z řešení je Projekt Ukrajina
Ve snaze naplnit právě tyto odborné pozice, o jejichž praxi i vzdělávání v oboru rapidně upadá zájem, vznikají soukromé i vládní projekty. Jedním z nich je Projekt Ukrajina, který se specializuje právě na výběr odborně zručných zaměstnanců z území Ukrajiny. Tito zaměstnanci poté prochází odborným zaškolením v Českém systému práce, v našem sociálním systému a pochopitelně také v základech jazyka s ohledem na potřebu komunikovat v oboru. Vládní projekt je nejrychlejším způsobem jak dotovat společnosti vhodnými pracovníky, ale poptávka je bohužel stále větší, nežli počty vhodných a vyškolených pracovníků.
