Když se zaměříme na náš český trh s nemovitostmi, můžeme sledovat v posledních letech rekordní růst cen nemovitostí, který by měl ke konci roku ustupovat, a ceny by se měly stabilizovat. Dostupnost hypoték se bude omezovat, čímž hrozí Česká národní banka. Znamená to tedy, že nastane razantní korekce a koupě nemovitosti bude reálná jen pro ty movitější z nás?
Důvod vzniku razantního růstu cen
Když někdo i v dřívější době řešil investici a zhodnocení finančních prostředků, právě investice do nemovitostí byla jasnou a nejméně rizikovou možností. Z důvodu, že hypotéky se staly dostupnými pro kde koho a úrokové sazby hrály také do karet, lidé se stali hladovými a zvýšil se jejich zájem o nové domy a byty. Trh s realitami tuto potřebu velmi rád viděl a developeři a prodejci nemovitostí začali postupně navyšovat ceny.
Regulace Českou národní bankou
Vzhledem k tomu, že viděla Česká národní banka riziko v tom, že na hypotéku dosáhne téměř každý a to i nižší socioekonomické skupiny, rozhodla se pro regulaci hypoték. Omezila tak stoprocentní poskytování hypoték, což pro potencionální kupce nemovitosti znamená jediné, a to mít k dispozici vlastní zdroje, kterými dofinancují celkovou cenu nemovitosti, na kterou hypotéka nedosáhne. Ve většině případů poskytují banky hypotéku na 80% kupní ceny.
Situace v roce 2017
Developeři pustili velmi úspěšně do světa informaci o nedostatku bytů. Z toho důvodu enormním způsobem vzrostla poptávka po bytech a takřka každý si najde dříve či později svého kupce. Trh a oblast realit je tak neustále velmi žhavým tématem. Co se týká České republiky, je potřeba oddělovat hlavní město od těch ostatních. V Praze jako nadnárodní metropoli se dá očekávat, že ceny stále porostou, nicméně ke konci roku by měly stagnovat. Nejdražší nemovitosti tak najdeme kromě Prahy v Brně a Hradci Králové. Kde se ceny nemovitostí pohybují ve značně vyšších částkách než v ostatních krajských městech.