Domov

Rekordní růst cen nemovitostí: Bude trvat věčně?

trh s realitami
pixabay.com

Když se zaměříme na náš český trh s nemovitostmi, můžeme sledovat v posledních letech rekordní růst cen nemovitostí, který by měl ke konci roku ustupovat, a ceny by se měly stabilizovat. Dostupnost hypoték se bude omezovat, čímž hrozí Česká národní banka. Znamená to tedy, že nastane razantní korekce a koupě nemovitosti bude reálná jen pro ty movitější z nás?

Důvod vzniku razantního růstu cen

Když někdo i v dřívější době řešil investici a zhodnocení finančních prostředků, právě investice do nemovitostí byla jasnou a nejméně rizikovou možností. Z důvodu, že hypotéky se staly dostupnými pro kde koho a úrokové sazby hrály také do karet, lidé se stali hladovými a zvýšil se jejich zájem o nové domy a byty. Trh s realitami tuto potřebu velmi rád viděl a developeři a prodejci nemovitostí začali postupně navyšovat ceny.

Regulace Českou národní bankou

Vzhledem k tomu, že viděla Česká národní banka riziko v tom, že na hypotéku dosáhne téměř každý a to i nižší socioekonomické skupiny, rozhodla se pro regulaci hypoték. Omezila tak stoprocentní poskytování hypoték, což pro potencionální kupce nemovitosti znamená jediné, a to mít k dispozici vlastní zdroje, kterými dofinancují celkovou cenu nemovitosti, na kterou hypotéka nedosáhne. Ve většině případů poskytují banky hypotéku na 80% kupní ceny.

Situace v roce 2017

Developeři pustili velmi úspěšně do světa informaci o nedostatku bytů. Z toho důvodu enormním způsobem vzrostla poptávka po bytech a takřka každý si najde dříve či později svého kupce. Trh a oblast realit je tak neustále velmi žhavým tématem. Co se týká České republiky, je potřeba oddělovat hlavní město od těch ostatních. V Praze jako nadnárodní metropoli se dá očekávat, že ceny stále porostou, nicméně ke konci roku by měly stagnovat. Nejdražší nemovitosti tak najdeme kromě Prahy v Brně a Hradci Králové. Kde se ceny nemovitostí pohybují ve značně vyšších částkách než v ostatních krajských městech.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top