Domov

Spoluvlastnictví a předkupní právo: Co to znamená pro vlastníky podílů?

spoluvlastnictví
pixabay.com

Jste majitelem nebo majitelkou jakkoliv velkého podílu pole, stavební parcely, rodinného domu, bytu nebo například chalupy? Rozhodli jste se pro prodej svého podílu? Pak se Vás týká novela občanského zákoníku, jež uvedla opět v platnost od 1. ledna 2018 předkupní právo. Co to pro Vás znamená a jak to ovlivní prodej Vašeho podílu?

Co je spoluvlastnictví a jak vzniká?

Spoluvlastnictví je typem vlastnictví, kdy dvě, ale i více osob vlastní jednu danou věc, v našem případě se jedná o nemovitosti a pozemky. Vlastnictví může být ideální a reálné. Vlastnit můžete tedy stejně velký podíl jako všichni ostatní, většinový, taktéž ale i menšinový.

Způsobů, jak se můžete stát spoluvlastníkem, je několik. Nejčastějšími způsoby bývá klasické uzavření kupní smlouvy vícero osobami nebo na základě dědického řízení. Dále můžete být podílem obdarováni nebo ho můžete získat při vyrovnání u rozvodu.

Jak Vás ovlivní předkupní právo?

Již výše jsme zmínili, že od 1. ledna 2018 proběhla novela, ve které je opět začleněno předkupní právo v oblasti spoluvlastnictví? Co to znamená? V praxi to znamená to, že pokud Vy se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete pro prodej svého podílu, jste nuceni ho přednostně nabídnout ostatní vlastníkům. Pokud bude mít někdo z majitelů podílů o Váš podíl zájem, musíte ho přednostně prodat právě jemu. Pokud však nikdo zájem neprojeví, můžete prodat podíl, komukoliv budete chtít. Prodej podílu nemovitosti mnohokrát nebývá snadný, a pokud nikdo ze spolumajitelů neprojeví zájem, může se jednat i o letitý proces. Rychlým řešením je v tomto případě výkup podílu nemovitostí. V tomto případě se nečeká na nalezení zájemce a potencionálního kupce, ale výkupní společnost vykoupí Váš podíl okamžitě. Počítat však musíte s částkou poníženou. Pokud jste v tíživé situaci, může ji právě tato varianta vyřešit.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top