Zemědělství patří mezi velmi ožehavá témata u nás i v zahraničí. Tímto termínem se vyznačuje produkce produktů prostřednictvím rostlin a hospodářských zvířat. Zcela klíčová je pro zemědělství půda. Pojďme se společně podívat obecně na zemědělství a jeho postavení v České republice a v ostatních světových zemích.
Trocha historie
Zemědělství jako takové sahá již do dávných dom a jeho počátky můžeme naleznout v mnoha částech světa, které nebyly nijak provázané. Záznamy i do roku 20 tisíc let ještě před naším letopočtem, kdy lidé sbírali nejrůznější plody. V roce 9 500 před naším letopočtem již byly známy plodiny hrách, čočka, vikev, len, ječmen, pšenice a další. Postupem času, jak se civilizace zdokonalovala, tak docházelo i k vývoji samotného zemědělství. Ve Středověku pak došlo i k zdokonalování samotné techniky, kterou bylo potřeba využívat. V současné době tak můžeme sledovat rozvoj po celém světě někde v menší, jinde ve větší míře.
ČR a svět
Z několika výzkumů vyplynulo, že v Čechách jsou nejvíce pěstovány obilniny, mezi které patří pšenice, kukuřice, ječmen, žito, ale také oves. Olejniny jako je řepka olejka, slunečnice a setý mák. Velké zastoupení má cukrová řepa a brambory. U pěstování však rozhodně nekončíme. Velký význam má i chov užitkových zvířat jako je skot, prasata, drůbež, kozy, ovce a další. Co se týče světové produkce, tak na prvním místě je kukuřice, v těsné blízkosti za ní pak pšenice, rýže a brambory.
Závěr
Důležité je však si uvědomit, že existuje mnoho dílčích a pro někoho i podřadnějších činností, které jsou se zemědělstvím úzce provázané a bez nich by to nefungovalo tak, jak má. Souvisí s tím velmi úzce skladování a manipulace nejen s produkty zemědělství, ale i látkami, bez kterých k produkci nedošlo jako je třeba nafta, hnojivo nebo olej. K tomu však dokážou mimo jiné perfektně posloužit nádrže na naftu a další látky.