Benátky, neboli Venezia najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderské moře, umístěné mezi lagunami. Ve městě žije více něž 271 000 obyvatel.
Přelom konce února a začátku března je časem masopustu a karnevalového veselí. S karnevalovými slavnostmi je možné se setkat téměř všude na světě. Tím nejslavnějším a největším ze všech karnevalů je karneval v brazilském Riu de Janeiru. U nás v Evropě máme méně proslulý, ale též krásný karneval italských Benátkách.
První zmínky o italském karnevalu jsou již ze 13. století. Říká se, že ve středověku byl karneval plný nemravností, kterou však církev na pár dní v roce mlčky tolerovala. V roce 1797 do Itálie dorazila Napoleonova armáda a tradice karnevalu byly přerušeny kvůli obavám z výtržnictví a jiných rebelských skutků. Až o 182 let později byla tradice karnevalu znovu obnovena.
První novodobý karneval se v Benátkách konal v sedmdesátých letech minulého století. Od té doby se koná vždy deset dní před popeleční středou.
Trocha historie
Město Benátky vzniklo v roce 810 na ostrovech Rivoalto uprostřed laguny. Obyvatelé Malamocca, v té době důležitého centra, se tak rozhodli po trvalých nájezdech nepřátel. Po rozpadu Západořímské říše se stalo centrem středomoří, hlavně díky obchodu s orientem.
Brzy vznikla Nejjasnější benátská republika, která vydržela až do 18. století. Hlavou státu byl Dóže, který obýval Dóžecí palác. Nejvyšší slávy se Benátkám dostalo v 11. až 15. století, k Benátské republice byla tehdy připojena Istrie a Dalmácie (dnes Chorvatsko), později oblast až k Alpám.
Republika oficiálně skončila až tažením Napoleona Bonaparta 14. května 1797 a stala se územím Habsburků. V období 1848 – 1849 ještě krátce vznikl samostatný celek, který měl navázat na tradici Benátské republiky. V dalších letech připadá město opět Rakousku – Uhersku ale brzy (1866) je připojeno k nové, sjednocené Garibaldiho Itálii. Roku 1987 byly Benátky zapsány na seznam UNESCO.
Kdo nenavštívil karneval letos, určitě si udělejte výlet do Benátek příští rok. Další karneval se bude konat 11.-28. února 2017. Neplatí se žádný vstup, město samo o sobě je v celku drahé, přizpůsobené turistům. Zaplatíte jistě za parkovné, přepravu trajektem, ubytování. Nezapomeňte si zakoupit masku nebo škrabošku a užívat si romantiku, krásu a oslavy města.