Cestování

Karneval v italských Benátkách

www.pixabay.com

Benátky, neboli Venezia najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderské moře, umístěné mezi lagunami. Ve městě žije více něž 271 000 obyvatel.

Přelom konce února a začátku března je časem masopustu a karnevalového veselí. S karnevalovými slavnostmi je možné se setkat téměř všude na světě. Tím nejslavnějším a největším ze všech karnevalů je karneval v brazilském Riu de Janeiru. U nás v Evropě máme méně proslulý, ale též krásný karneval italských Benátkách.

První zmínky o italském karnevalu jsou již ze 13. století. Říká se, že ve středověku byl karneval plný nemravností, kterou však církev na pár dní v roce mlčky tolerovala. V roce 1797 do Itálie dorazila Napoleonova armáda a tradice karnevalu byly přerušeny kvůli obavám z výtržnictví a jiných rebelských skutků. Až o 182 let později byla tradice karnevalu znovu obnovena.

První novodobý karneval se v Benátkách konal v sedmdesátých letech minulého století. Od té doby se koná vždy deset dní před popeleční středou.

Trocha historie

Město Benátky vzniklo v roce 810 na ostrovech Rivoalto uprostřed laguny. Obyvatelé Malamocca, v té době důležitého centra, se tak rozhodli po trvalých nájezdech nepřátel. Po rozpadu Západořímské říše se stalo centrem středomoří, hlavně díky obchodu s orientem.

Brzy vznikla Nejjasnější benátská republika, která vydržela až do 18. století. Hlavou státu byl Dóže, který obýval Dóžecí palác. Nejvyšší slávy se Benátkám dostalo v 11. až 15. století, k Benátské republice byla tehdy připojena Istrie a Dalmácie (dnes Chorvatsko), později oblast až k Alpám.

Republika oficiálně skončila až tažením Napoleona Bonaparta 14. května 1797 a stala se územím Habsburků. V období 1848 – 1849 ještě krátce vznikl samostatný celek, který měl navázat na tradici Benátské republiky. V dalších letech připadá město opět Rakousku – Uhersku ale brzy (1866) je připojeno k nové, sjednocené Garibaldiho Itálii. Roku 1987 byly Benátky zapsány na seznam UNESCO.

gondolier-667566_1280   venice-944214_1280

Kdo nenavštívil karneval letos, určitě si udělejte výlet do Benátek příští rok. Další karneval se bude konat 11.-28. února 2017. Neplatí se žádný vstup, město samo o sobě je v celku drahé, přizpůsobené turistům. Zaplatíte jistě za parkovné, přepravu trajektem, ubytování. Nezapomeňte si zakoupit masku nebo škrabošku a užívat si romantiku, krásu a oslavy města.

Vložit komentář

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top