Dostatek pitného režimu je velmi důležitý. Člověk je tvořen ze 70% vody, proto je pro něho voda tolik důležitá. Voda má pozitivní vliv např. na naši pleť a vlasy. Dále, pokud dostatečně pijeme, nebolí nás hlava, netrpíme zácpou a nepřejídáme se. Hlad je totiž kolikrát „Převlečená žízeň“. Denně bychom měli vypít min. 2l čisté vody, a to samozřejmě bez bublinek a neslazenou.
Sladké nápoje na sebe vážou cukry v těle,které se nám vyplavují ven z těla a proto pak máme chutě na sladké a honí nás mlsná. Je dokázáno, že dostatečné pití vody odplavuje z těla usazené toxiny, které za roky usazování v těle mohou mít až 2kg.
Zkuste z rána na rozpohybování svého organismu vypít nalačno dvě velké sklenice vlažné vody. Velmi pozitivní účinek má pro naše tělo spojení čisté vody s citrónem nebo meduňkový či zelený čaj.
Prvním příznakem nedostatku tekutin bývá žízeň. Ta už je však varovným signálem, protože se objevuje až v okamžiku, kdy tělo ztratilo 1–2 % tekutin. To znamená, že je nutné pít, aby k pocitu žízně vůbec nedošlo.
Za běžných podmínek lze denní potřebu tekutin vypočítat tímto jednoduchým způsobem: 0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti. To znamená, že pokud vážíte 70 kg, vypočítáte svou průměrnou denní potřebu tekutin takto:
70 : 15 = 4,7 ➪ 4,7 × 0,5 = 2,3 litru.
To je však průměrná potřeba tekutin. V mnoha situacích je potřeba pít ještě více.
Potřeba tekutin závisí na:
- tělesné hmotnosti
- věku a pohlaví
- složení a množství stravy (obsah soli, vody, bílkovin, kalorií)
- tělesné aktivitě
- teplotě a vlhkosti prostředí
- oblečení
- teplotě těla
- aktuálním zdravotním stavu