Svatba je jednou z nejdůležitějších událostí v životě člověka a každá nevěsta si přeje, aby to byl také nejkrásnější den, který kdy zažila. Představuje základní milník partnerského vztahu, od nějž se odvíjí další důležité kroky na společné cestě. Snubní prsteny jsou pak symbolem tohoto svazku a snoubenci je obvykle vybírají se záměrem, aby jim vydržely celý život.
Tento cíl je dán především typem materiálu, z nějž jsou snubní prsten vyrobeny, a který je také důvodem jejich širokého cenového rozptylu. Jak tedy vybrat svatební prsteny tak, aby zůstaly dlouho krásné, pokud jsou naše prostředky omezené?
Materiály pro snubní prsteny
Snubní jsou vyráběny převážně z drahých kovů, tradičně se jedná o zlato, jelikož je velmi tvrdé a zároveň charakteristické svým leskem. Nabídka svatebních prstenů z tohoto kovu zahrnuje tři specifické odstíny – žlutý, bílý a růžový, nebo jejich kombinaci do speciálního vzhledu.
Vedle zlata, které je uplatňováno nejčastěji, jsou snubní prsteny vyráběny také z dalších kovů. Alternativou mohou být:
- Stříbro
- Platina
- Palladium
- Chirurgická ocel
- Titan
- Wolfram
V porovnání se zlatem se alternativní kovy pro výrobu snubních prstenů vyznačují především nižší cenou, to se ovšem odráží v nevýhodách, jež jsou příčinou kratší životnosti.
Výhody a nevýhody jednotlivých kovů
Jednoznačnou výhodou zlata je jeho bezproblémová údržba a stálobarevnost (s výjimkou zlata bílého, které časem ztrácí lesk). Za nevýhodu lze považovat vysokou cenu a také nízkou odolnost vůči mechanickému poškození – v porovnání s některými z ostatních kovů je zlato měkčí. Obdobně je na tom také stříbro, které je sice cenově přijatelnější, postupně však ztrácí svůj vzhled a stává se náročnějším na údržbu.
Ostatní jmenované kovy jsou mnohem tvrdší, a tedy méně náchylné k poškrábání, což se však mnohdy projevuje na složitosti oprav a úprav. Platina a palladium se velmi špatně leští a mohou postupně ztrácet jakostní vzhled. Velmi tvrdé a odolné jsou zbývající čtyři kovy – jejich tvrdost je však příčinou špatné opracovatelnosti a nedosahují kvalit zlata a stříbra, co se vzhledu týká.
Volba vhodného materiálu snubních prstenů je velmi důležitá, zejména z důvodu jejich životnosti a v návaznosti na skutečnost, že jsou nošeny každodenně a neměly by proto obsahovat alergeny nebo být neodpovídající velikosti.