Lifestyle

Káva je ten nejoblíbenější nápoj světa. Jaká evoluce a pravidla výroby kávu provází?

pexels.com

Horký nápoj z kávových bobů se za poslední roky stal opravdu tím nejslavnějším teplým nápojem na světě. I ti, kteří kávu jinak nepijí, si užívají jejích chuť v různých jiných produktech. Její cesta je ale velice zajímavá. A to od zeleného zrnéčka až po domácí spotřebiče, které kávu upravují. Pojďte se podívat na evoluci zrnka do populárního nápoje.

Vše začíná u bobů, které kávu, jak ji známe nepřipomínají

Káva tak jak se k nám dostává, je víceméně plodem keřů kávovníků. Kávovníky jsou středně vysoké zelené keře, které rostou v tropickém pásmu. Jsou tak k nalezení v Africe, Jižní Americe a populární je káva i ze Srí Lanky či Madagaskaru.

Původní zrnka mají červenou nebo zelenou barvu, záleží na odrůdě, a ke klasickým hnědým zrnkům, jak je známe vede opravdu dlouhá cesta. Zajímavostí je, že původní káva je v čerstvém stavu mnohem aromatičtější a výraznější než ta, kterou pijeme. Jenže ihned po utržení se s postupem času a jednotlivými úpravami snižuje její kvalita. I ty nejlepší boby, které u nás v Evropě používáme jsou tedy o něco chudší než čerstvě utržené. To ale bohužel nelze ovlivnit. Každopádně, zpracování kávy pražením se dělá až přímo na místě distribuce.

Kávu zpopularizovaly také domácí spotřebiče

Jakmile jsou zrna upražená v Evropě a jdou okamžitě do obalů, tak káva pořád drží opravdu silné aroma. Ohromnou evolucí jsou domácí spotřebiče – kávovary. Které nejen v kavárnách a restauracích, ale i doma, dávají možnost profesionální úpravy kávy. Profesionální kávovary nejdříve používají zrnkovou kávu, kterou rozemelou. Nebo můžete použít i mlýnek na kávu jako takový. A pracují s dokonale čerstvým materiálem. Moderní kávovary jsou už dokonce natolik kvalitní, že umožňují dokonalé nastavení teploty vody, tlaku i doby úpravy, čímž můžete tvořit jemnou i extrémně silnou kávu.

Novinky

Internetový magazín pro ženy který potěží a obsahuje vše co ženu zajímá. Celebrity, kulturu, vztahy, recepty, cestování, domácnost, módu, zdraví, fitness...

Partneři:

čtk tisková kancelář

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro ženy FirstWoman.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu,

To Top